Notariusz – kim jest oraz czym się zajmuje?

Czas czytania2 Min

Od rejenta do notariusza

W dawniejszych czasach notariusz zwany był rejentem. Nazwa ta pochodziła od pojęcia „regent”, które oznaczało osobę sprawującą władzę w imieniu monarchy w czasach bezkrólewia, choroby lub nieobecności króla lub też z powodu małoletności władcy. 

We współczesnej Polsce notariusz jest prawnikiem i osobą zaufania publicznego, mianowaną przez Ministra Sprawiedliwości, który wyznacza mu siedzibę. Korzysta przy tym z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym, mimo iż nim nie jest. Za dokonanie czynności notarialnych otrzymuje wynagrodzenie nazywane „taksą notarialną”, regulowaną przez Ministra. Ze względu na charakter czynności lub szczególne okoliczności, które im towarzyszą, miejscem ich realizacji nie musi być kancelaria notarialna. Olsztyn jest miastem, które może zaoferować bogatą ofertę usług notarialnych, wykonywanych przez fachowców. 

Jakie czynności wykonuje notariusz? 

Z zawodem notariusza kojarzone jest przede wszystkim sporządzanie aktów notarialnych. Są to dokumenty, w których znajdują się złożone wcześniej przez strony w formie ustnej oświadczenia woli. Notariusz współuczestniczy w formułowaniu treści tych oświadczeń, a następnie w ich spisywaniu. Na koniec akt jest odczytywany przez notariusza lub też przez inną osobę w jego obecności. Po stwierdzeniu przez strony, że jego treść jest zgodna z wolą zainteresowanych, zostaje podpisany przez notariusza oraz strony. Oryginał przechowuje kancelaria notarialna, natomiast strony otrzymują wypisy, które są dosłownym powtórzeniem aktu pierwotnego i mają wartość dokumentów oryginalnych. 

Czynności prawne, do których notariusz posiada upoważnienie, przewiduje i reguluje ustawa o notariacie. Do jego obowiązków należy między innymi sporządzanie poświadczeń, spisywanie protokołów, doręczanie oświadczeń, przyjmowanie na przechowanie dokumentów, papierów wartościowych oraz pieniędzy, jak również redagowanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów. Poza tym ma duży wpływ na czynności prawne stron, dzięki czemu może zapobiec późniejszym sporom prawnym i konfliktom między nimi.

Podany katalog nie wyczerpuje wszystkich zadań, którymi zajmuje się na co dzień notariusz. Olsztyn jest miastem z łatwym dostępem do tego typu specjalistów, zatem zainteresowany klient ma możliwość skontaktować się z wybraną przez siebie kancelarią notarialną w celu uzyskania informacji na temat świadczonych przez nią usług. Zazwyczaj dokonywane są one w języku polskim, jednak na żądanie strony notariusz może wykonać dodatkowo tę czynność w języku obcym. Możliwe jest wykorzystanie przy tym własnej znajomości języka obcego przez notariusza, która została wykazana w sposób określony dla tłumaczy przysięgłych lub też skorzystanie z pomocy tłumacza przysięgłego. 

Wybór notariusza

Szukając dobrego prawnika, należy uwzględnić zarówno ceny jak i opinie, jakie posiada na swój temat wybrana przez nas kancelaria notarialna. Olsztyn posiada na swoim terenie duży wybór specjalistów, którzy świadczą usługi w zakresie czynności notarialnych. Przy ich dokonywaniu, notariusze zobowiązani są czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynności te mogą spowodować w przyszłości skutki prawne, stąd też wybór prawnika powinien być przemyślany.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *